Якщо на сайті відкрити список столів, то крім робочих, обідніх, журнальних там буде вказано ще й консольний. Здавалося б, звичні види столів перекривають всі потреби, і консоль – це щось зайве. Ми готові довести, що у цього предмета меблів є свої переваги. Наша стаття розповість про різновиди та функції консольних столиків.
Зміст

Що таке консоль
Консоль – архітектурний термін. Так називають елемент будівлі, що є опорою для карнизів чи балконів, підтримує вазони та статуї на фасадах. У XVII столітті консолями стали називати ще й вузькі столики на двох ніжках, прикріплені до стіни. На цих столиках виставляли рідкісні речі або дорогу китайську порцеляну. Так майже декоративний предмет меблів набув ще й утилітарної функції.
У сучасному інтерʼєрі консольний стіл також виступає і прикрасою, і місцем для зберігання речей. Він може стати робочим місцем, туалетним столиком, вітриною для домашньої колекції – тож практичності йому не бракує.
Конструкція консолі
Консоль – це, по суті, половинка звичайного стола. Вузенька стільниця спирається на одну чи дві ніжки, а для стійкості конструкцію кріплять до стіни. Під стільницею може бути шухляда, в якій зручно зберігати рукавички, чи косметику, чи інші речі. Іноді ніжку консолі замінює тумба, що також служить місцем для зберігання. Сучасні консолі бувають дво- або трирівневими, комплектуються додатковими полицями.
Практичний варіант – розкладна чи висувна стільниця, завдяки якій консоль перетворюється на повноцінний стіл.
Трапляються консолі-вітрини, в яких можна розмістити колекційні речі чи створити композицію для декору. Крім того, є консольні гарнітури. Вони складаються зі стола, дзеркала та пуфа чи банкетки, що їх можна поставити під стіл.
Переваги консольних столів
Придбання будь-яких меблів має бути виправданим. Аргументи на користь придбання консольного стола також є.
- Заповнюють пустоти. Компактні меблі прикрасять куток, нішу, вузький простінок.
- Добре працюють в маленьких приміщеннях. Там, де не можна поставити диван, великий стіл чи тумбу, знайдеться місце для витонченої консолі.
- Не захаращують простір. Вузька стільниця та тонкі ніжки консолі не впадатимуть в око.
- Створюють акцент. Столик яскравого кольору чи незвичайної форми можна нічим не доповнювати – він сам приверне увагу. На непоказних консолях розставляють предмети декору, створюють тематичні композиції, ставлять лампи.
- Практичні. Консольний столик править за місце для зберігання, робоче та обіднє місце, сервірувальний стіл, підставку для прикрас – його можна навантажити й іншими функціями.
Різновиди консолей
Який би однозначний опис ми не дали конструкції консолі, все одно зʼявляються суміжні, проміжні варіанти – функціональніші або, навпаки, декоративні. Як правило, виділяють три основні види, але вони не описують всього різноманіття.
Класична, або приставна консоль
Столик з вузькою прямокутною чи напівкруглою стільницею спирається на одну чи дві ніжки, довгий край стільниці кріпиться до стіни. Цей різновид консольних столів часто купують для передпокою, де не завжди є місце для габаритних меблів. Однак він впишеться у будь-яке приміщення.
Настінна консоль
Цей різновид правильніше називати полицею, розташованою на рівні стола. Ніжки у неї чисто декоративні, вони не дістають до підлоги та кріпляться до стіни. Такий столик має симпатичний вигляд та ще й економить місце у невеликих приміщеннях. Якщо доповнити його дзеркалом, це візуально розширить простір та дозволить використовувати столик як туалетний.
Окрема консоль
Цей предмет меблів ще називають столом консольного типу. Стільниця в нього зовсім неширока, але конструкція при цьому стійка та не потребує кріплення до стіни. Такий столик можна підсунути до стіни, до дивану, використати для зонування простору в кімнаті. В деяких моделях стільницю закріплено так, що її можна розмістити над диваном, кріслом чи ліжком – вона замінить столик для сніданку або для ноутбука. Окремі консолі часто мають коліщатка, завдяки чому їх можна переміщувати з місця на місце та пристосовувати до різних потреб.
Матеріали
Для виготовлення столів, у тому числі консольних, використовують увесь спектр матеріалів. Вибір залежить від стилю та призначення столика. Наприклад, консольний стіл в інтерʼєрі стиля бароко, ампір чи модерн у першу чергу є прикрасою. Таці меблі виготовляють з цінних порід дерева, декорують різьбленням, інкрустацією, використовують золочення та інші прийоми декору. Стільницю може бути зроблено з дорогого каменю, наприклад, мармуру.
В інтерʼєри скандинавського стилю впишеться деревʼяний консольний стіл із шухлядами. Його форма буде лаконічною, дерево – не обовʼязково дорогим, а шухляда є ознакою функціональності.
Інтерʼєрам в стилі лофт пасуватиме геометрична консоль на металевих ніжках, в інтерʼєрі хай-тек матиме гарний вигляд столик з акриловою стільницею. Мінімалістичний інтерʼєр доповнить консоль, стільницю якої зроблено зі скла. Консолі з ДСП та МДФ зовсім не перебувають поза стилем. Це підхожі меблі для приміщень у стилі контемпорарі.
Де поставити
Вузький консольний стіл поміститься навіть в дуже маленькому приміщенні. А яку роль йому довірити, залежить від того, що це буде за приміщення.
Передпокій
Консоль, розташована неподалік від вхідних дверей, – потрібна річ у домі. На неї можна поставити сумку, покласти рукавички, використати для зберігання аксесуарів. Якщо повісити над столом дзеркало, ви зможете причепуритися перед виходом. У просторому передпокої консольний столик стане частиною декору.
Вітальня
У вітальні консоль можна використовувати по-різному. На столику виставляють фотографії членів родини, прикраси, експонати домашньої колекції. Консоль, підсунута до дивана, стане підставкою для пультів, книг, кошика з рукоділлям. Залежно від конфігурації та розмірів, консоль може правити за журнальний чи сервірувальний стіл, служити підставкою під телевізор. Якщо у вітальні треба обладнати робоче місце, зверніть увагу на консолі з висувними або розкладними стільницями. Вони трансформуються у досить просторий стіл, де вистачить місця для ноутбука, щоденника, документів.
Спальня
У спальні завжди знайдеться місце для консольного туалетного столика. Зручно, якщо він матиме шухляду, куди можна покласти косметику. Дзеркало над столом бажано доповнити якісним підсвічуванням. Компактна консоль здатна замінити приліжкову тумбу – візуально вона займає менше простору, ніж традиційна тумбочка.
Кухня
Чи буде зручним консольний стіл у кухні, залежить від конкретної ситуації. З одного боку, на консолі з поличками можна розставити посуд, розмістити запаси продуктів у банках чи коробках. З другого боку, всі відкриті кухонні поверхні з часом вкриваються пилом та жиром – прибирання потребує більших зусиль. Якщо ви часто влаштовуєте чаювання у вітальні чи любите посидіти у спальні з кавою, печивом та цукерками, стане у пригоді консоль на коліщатках. Вона тихенько стоїть у кутку, а коли виникає потреба, бере на себе функції сервірувального стола.
Висока консоль може замінити барну стійку. Вона добре впорається з зонуванням простору в студії чи квартирі, де кухню поєднали з вітальнею.
Також є обідні столи-трансформери, які в складеному вигляді являють собою вузьку консоль.
Розміри
Один з найголовніших плюсів консолей – різноманіття розмірів. Цей вид меблів можна вписати у будь-яке помешкання, знайти для нього куточок у найменшій кімнаті. Висота консольних столиків зазвичай відповідає висоті журнальних або висоті робочих/обідніх столів. У першому випадку стільницю розташовано на рівні 35-60 см. Це зручно, якщо вам потрібен придиванний чи приліжковий столик. У другому випадку висота консолі становить 70-85 см. Такий стіл стане у пригоді в кухні, в обідній зоні, в робочому кабінеті, у передпокої. Консоль, що замінює туалетний столик, має таку саму висоту.
Ще один варіант для консолі – зробити її заввишки як барна стійка, як правило, це від 100 до 130 см. Ширина стільниці залежить від призначення. Крихітна настільна консоль може мати ширину 30-50 см. Консоль, що трансформується в обідній стіл, має бути не вужчою за 60-75 см. Ширина робочого стола чи консолі-стійки для двох людей починається від 100 см.
За глибиною розміри консольного стола можуть коливатися від 15 до 50 см. Аби покласти пульт чи книгу, достатньо невеликої глибини. Консоль, що її використовують як обідній стіл, має бути завглибшки хоча б 30-40 см. Стільки само знадобиться, щоб можна було поставити під стільницю табурет чи банкетку. Декоративні столи з напівкруглою чи напівовальною стільницею можуть мати й більшу глибину. Якщо вам потрібна дуже вузька стільниця, достатньо прикрутити її до стіни, а ніжки – просто намалювати. В наших статтях ви можете прочитати і про інші способи декорувати стіл.