Хочете викинути свій диван за рік? Навряд чи. Цей предмет меблів вибирають надовго – річ солідна, потрібна, багатофункціональна. І щоб диван виявився саме таким, потрібно заглибитися в питання. Тобто – вивчити, що за наповнювач ховається під оббивкою. Наповнювачів нині дуже багато, і дуже добрих. Вони здатні служити довгі роки, забезпечувати анатомічне положення тіла під час сну, витримувати дитячі ігри, не вбирати запахи та не боятися вологості. Ціна за таке задоволення різна, але не завжди захмарна. Щоб вибрати підхожий за властивостями та вартістю матеріал, потрібно задатися питанням, як і для чого ви будете використовувати диван. А відповіді на всі питання зібрані в нашій статті. Дізнайтеся про пружинні та безпружинні наповнювачі, ортопедичну підтримку й терміни служби різних матеріалів.
З нашого гіда ви дізнаєтеся:
- які наповнювачі диванів зараз використовують;
- у чому особливість пружинних і безпружинних диванів;
- в чому плюси натуральних і синтетичних наповнювачів;
- який наповнювач дивана кращий для сну;
- з яким наповнювачем купувати диван для дитячої;
- як вибрати наповнювач для дивана виходячи з ваги людини;
- скільки служать різні матеріали наповнювача дивана.
Зміст
- Чому це важливо
- З пружинами чи без пружин?
- Наповнювачі на основі пружин
- Безпружинні наповнювачі
- Додаткові матеріали
- Наші рекомендації

Чому це важливо
Який би диван ви не придивилися, вам захочеться, щоб він прослужив довго та не втратив своєї краси. Здавалося б, треба просто вибирати якісні меблі. Так – а ще ті, які розраховані саме на ваші умови використання. Перед купівлею подумайте ось про що.- Наскільки часто ви будете користуватися диваном?
- Чи стане диван місцем для щоденного сну?
- Чи є вдома малюки або домашні тварини?
- Чи буде користуватися диваном людина з великою вагою?
З пружинами чи без пружин?
Часте питання в покупців – брати диван з наповнювачем ППУ або з пружинним блоком. Замість ППУ може бути інший пружний матеріал, але суть зберігається.Гнучкість і жорсткість дивана з пружинним блоком залежить від металевих пружин. Меблевий пінополіуретан, латекс, струтофайбер здатні стискатися і відновлювати форму завдяки особливій структурі.Разом з тим у кожного варіанту пружинної основи свої характеристики, а латекс багато в чому відрізняється від ППУ. Ці особливості варті уваги.
Наповнювачі на основі пружин
Три різновиди пружинних основ для диванів влаштовані по-різному, але мають кілька загальних характеристик. Їх основні плюси:- довго служать;
- створюють якісну поверхню для сну;
- пропускають повітря.
Незалежні пружини

Конструкція такого пружинного блоку є зрозумілою з назви: кожна пружина встановлена в окремому тканинному стаканчику та спрацьовує незалежно від сусідніх пружин. Завдяки цьому вас не підкине на дивані, якщо поруч сяде людина з великою вагою.
Висота пружин в незалежному блоці – 10-14 см, діаметр – 5-6 см, кількість на 1 кв. м – 250-300 штук. Блок кріпиться до жорсткої основи, а зверху покривається одним або кількома м'якими наповнювачами – повстю, кокосовою койрою, пінополіуретаном. Виходить в міру пружна поверхня. Ще недавно важко було знайти кутові дивани з незалежним пружинним блоком, але зараз багато таких моделей.
Переваги. Анатомічна підтримка тіла, в тому числі під час сну. Здатність витримувати велику вагу (рекомендоване навантаження – до 120-150 кг). Безшумна робота пружин. Висока повітропроникність. Довгий термін служби.
Зверніть увагу. Пружинні блоки накопичують пил. Доволі дорогий ремонт.
Бонель

У цьому блоці пружини залежні – у верхній і нижній частині з'єднані з іншими пружинами. Коли одна пружина стискається, вона тягне за собою сусідні. Якщо спати на такому дивані удвох, то людина, яка перевертається уві сні, буде будити іншу людину. Діаметр пружин у «бонелі» – до 10 см, кількість на 1 кв. м – 100-150 штук. Тим часом «бонель» теж відносять до ортопедичних наповнювачів: роботу пружин в дивані доповнює покриття з повсті або пінополіуретану.
Переваги. Ортопедичні властивості. Навантаження розподіляється по всій поверхні.
Зверніть увагу. Рекомендоване навантаження на «бонель» – 90-120 кг. Незручний для сну удвох, особливо якщо одна людина значно важча за іншу. Усередині матраца збирається пил. Ремонт обходиться дорого.
Змійка

На відміну від двох інших блоків, де пружини об'ємні, «змійка» являє собою плоску основу. Пружини, що нагадують формою змію, яка повзе, розташовані паралельно одна одній і в шаховому порядку скріплені еластичними петлями. На них зазвичай лежать ППУ і синтепон, які створюють м'яку, комфортну поверхню. Блок «змійка» розташовують у сидінні, а якщо диван розкладний, то і в спинці.
Переваги. Проста конструкція, доступна ціна.
Зверніть увагу. Не підходить для регулярного сну, під великою вагою поступово провисає.
Безпружинні наповнювачі
Пружності дивану можуть надавати не тільки пружини. Таку властивість мають пінополіуретан і латекс, а додаткову м'якість або твердість забезпечують повсть, холофайбер та інші матеріали.ППУ (пінополіуретан)

Спінене полімерне волокно створює пружну, комфортну для сидіння поверхню. Під шар ППУ для дивана часто укладають повсть, а зверху може бути тонкий шар синтепону. Щільність цього наповнювача буває різною. Для диванів вона має бути не нижчою за 30-35 кг на 1 кв. м. Плюси й мінуси ППУ для диванів пов'язані ще й з тим, який вид матеріалу використано – литий, відформований під конкретний диван, або блоковий, зібраний з кількох тонших листів. Так, в блоковому ППУ краще циркулює повітря.
ППУ іноді плутають з поролоном. По суті це теж пінополіуретан, але дуже низької щільності. Поролон сильно зминається при навантаженні, з часом перестає відновлювати форму, висихає та кришиться.Переваги. Безпечний, гіпоалергенний матеріал. Комфортні відчуття. Простий догляд. Довгий термін служби. У наповнювачі з ППУ не збирається пил. Підходить для щоденного сну. Коштує дешевше, ніж незалежні пружини.
Зверніть увагу. Пропускає повітря дещо гірше, ніж пружинні блоки. Термін служби залежить від щільності матеріалу. Для людини з невеликою вагою цей наповнювач може здатися занадто твердим. Погано переносить вплив сонячних променів, тому потребує світлонепроникного чохла.
Латекс

Легкий, еластичний і міцний матеріал роблять з особливим чином переробленого каучуку, натурального або синтетичного. Пориста структура латексу забезпечує хороший повітрообмін. Дивани з латексним наповнювачем також можуть містити шар кокосової койри, що надає твердості. Латекс – одна з найчастіших відповідей на питання, який наповнювач використовують в ортопедичних диванах. У поєднанні з пружинами він забезпечує хорошу підтримку всьому тілу.
Переваги. Екологічно безпечний. Має ортопедичні властивості, посилює ефект пружинного блоку. Не вбирає запахи, не промокає. Термін служби складає 15-20 років.
Зверніть увагу. Коштує помітно дорожче, ніж наповнювач пінополіуретан. Зрідка зустрічається алергія на натуральний латекс при безпосередньому дотику до нього.
Додаткові матеріали
Жорсткий наповнювач для дивана, можливо, й корисний при проблемах зі спиною, але сидіти на твердих подушках не дуже приємно. Щоб ви добре почувалися, коли читаєте книгу, дивитеся фільм або граєте з дитиною, до основного наповнювача додають м'які, об'ємні матеріали. Їх роблять з синтетичних або натуральних волокон.У синтетичних матеріалів є кілька важливих плюсів:
- не бояться вологи;
- не дають розвиватися пиловим кліщам і грибкам;
- мають низьку горючість, при горінні не виділяють токсичних речовин;
- не викликають алергії.
Синтепон

Найдешевший із синтетичних наповнювачів часто використовують як верхній шар в спинці й сидінні дивана. Тверді бильця теж пом'якшують за допомогою синтепону. Спочатку він м'який, пружний, але поступово ущільнюється.
Переваги. Низька ціна, гігієнічність, гіпоалергенність.
Зверніть увагу. Синтепоновий наповнювач для дивана з часом збивається, втрачає пружність, може збиратися грудками. Підходить для меблів, які використовуються не дуже інтенсивно.
Холофайбер

Невагомі білі кульки з поліефірного волокна – найм'якіший різновид холофайбера. Ним наповнюють подушки спинки, декоративні подушки. Для сидіння використовуються пористі та щільні холофайберні мати, які добре зберігають форму.
Переваги. Маленька вага, відмінна повітропроникність, гіпоалергенність. Не набуває з часом неприємного запаху. Добре відновлює форму. У холофайбері не живуть пилові кліщі.
Зверніть увагу. Коштує дорожче, ніж синтепон.
Струтофайбер

Якщо ви можете собі уявити незалежні пружини, зроблені не з металу, значить, ви уявите собі струтофайбер. Щоб надати матеріалу таких властивостей, довгі бавовняні, лляні, вовняні або синтетичні волокна фіксують у вертикальному положенні. При навантаженні вони пружинять, але варто прибрати тиск, як волокна розпрямляються.
За жорсткістю струтофайбер ділиться на три категорії. Найжорсткіший рекомендований людям з вагою більш як 90 кг. Найм'якший – тим, чия вага менше 60 кг.При виборі між холофайбером і струтофайбером, який з них краще на кожен день, варто взяти другий.
Переваги. Ортопедична підтримка, повітропроникність, стійкість до навантаження.
Зверніть увагу. Важливо правильно підібрати жорсткість. Ціна вища, ніж у синтепону та холофайберу.
Синтепух

Зовні цей матеріал не схожий на пух, але по відчуттях – дуже схожий. Такий ефект створюють поліестерові волокна, які вкрили силіконом, скрутили та начесали. Синтепухом набивають диванні подушки, наповнюють бильця.
Переваги. Добре тримає форму.
Зверніть увагу. Для сидіння та спинки дивана наповнювач синтепух не використовується.
Спанбонд

Про цей тонкий нетканий матеріал тепер знають всі – з нього роблять одноразові медичні маски. Він же застосовується для пошиття чохлів, в які встановлюють незалежні пружини. Зі спанбонду також роблять чохол для всього пружинного блоку.
Переваги. Довговічність, стійкість до деформації.
Зверніть увагу. Термін служби залежить від щільності матеріалу.
Кокосова койра

Натуральний наповнювач роблять з волокон, які утворюються всередині кокосового горіха. Жорстку койру вимочують, вичісують і пресують в блоки. Завдяки тому, що волокна все одно залишаються трохи скрученими, наповнювач приємно пружинить. Дивани з наповнювачем з латексу або з пружинною основою часто доповнюють шаром койри. Крім того, є сучасний наповнювач із суміші кокосових волокон і латексу.
Переваги. Довговічність. Койрі притаманні майже всі плюси синтетичних наповнювачів.
Зверніть увагу. Додає поверхні жорсткості. Пресовані волокна без додавання латексу з часом розсипаються. Латексована койра відносно дорога.
Повсть

Класичний наповнювач, який зустрічається і в старих, і в нових меблях, роблять з валяної вовни. Для нього використовують козячу або овечу вовну, яку пресують під впливом високої температури. Виходить щільний, але дихаючий матеріал з хорошими теплоізоляційними властивостями.
Переваги. Гігієнічність, гіпоалергенність, повітропроникність. Збільшує термін служби інших наповнювачів. Довго зберігає властивості, не деформується від навантаження.
Зверніть увагу. При підвищеній вологості або промоканні набуває неприємного запаху. Є сприятливим середовищем для пилових кліщів.
Наші рекомендації

У всіх матеріалів є плюси та мінуси, але їх вагомість залежить від того, які параметри важливі саме вам. Скажімо, якщо ціна для вас – несуттєвий параметр, то висока вартість латексу не стане мінусом. Ось кілька порад, який наповнювач вибрати для дивана.
За терміном служби
Безсумнівний лідер за довговічністю – латекс, який не втрачає своїх властивостей 15-20 років. Струтофайбер служить не менше 10 років. Пружинний блок, в залежності від якості, – до 10 років. Щільний холофайбер – 5-10 років. Пінополіуретановий наповнювач диванів зношується за 5-8 років. Вибираючи розкладний диван, зіставте термін служби наповнювача з тим, скільки служить механізм.За ортопедичним характеристиками для сну
Кращим наповнювачем диванів для сну вважається пружинна основа, особливо з незалежними пружинами. Хорошу підтримку тілу забезпечує блоковий пінополіуретан і латекс. Для максимальної зручності ці матеріали комбінують. Бажано порадитися з лікарем, який наповнювач дивана вибрати при остеохондрозі. В одних випадках показана досить жорстка поверхня, в інших рекомендують наповнювач середньої жорсткості.За призначенням
Вибір наповнювача дивана залежить і від того, де будуть стояти меблі.Для вітальні, де навантаження на диван зазвичай велике, ідеально підійде пружинний блок або ППУ. Добре впораються з завданням стутофайбер і холофайбер. Якщо диваном буде користуватися людина з великою вагою, рекомендуємо зупинитися на незалежних пружинах.
Для дитячої кімнати бажані гіпоалергенні, повітропроникні матеріали. Тут серед лідерів холофайбер і струтофайбер. Хороші характеристики в кокосової койри.Для кухні важливий наповнювач, який не вбирає запахи. З цим справляються всі синтетичні матеріали. У недорогих диванах сидіння часто наповнене поролоном, але кращими та довговічнішими є моделі з ППУ. Якщо в будинку є маленькі діти або тварини, не радимо купувати дивани з повстю, яка вбирає запахи та при намоканні сама починає неприємно пахнути.