Як вибрати жаровню: повне керівництво
Уявіть собі товстостінну чавунну посудину на ніжках. Всередині неї гаряче вугілля, і від посудини йде жар. Раніше це називали жаровнею та використовували для обігріву приміщень. Зверху можна було поставити горщик з овочами та м'ясом, і тепло від вугілля перетворювало продукти на чудову ситну страву.
Зараз жаровнею вже називають не ємність з вугіллям, а великоваговий посуд, в якому готують їжу. У нього теж товсті стінки та дно, він витримує високу температуру та надає звичайним продуктам неповторного смаку. Чи будь-яка жаровня справляється з цим? Як форма та матеріал впливають на якість готування? Що ще потрібно, щоб їжа не пригорала та не пересихала? Чи можна використовувати жаровню замість іншого посуду? Відповіді на ці запитання ви знайдете у нашій статті.
Зараз жаровнею вже називають не ємність з вугіллям, а великоваговий посуд, в якому готують їжу. У нього теж товсті стінки та дно, він витримує високу температуру та надає звичайним продуктам неповторного смаку. Чи будь-яка жаровня справляється з цим? Як форма та матеріал впливають на якість готування? Що ще потрібно, щоб їжа не пригорала та не пересихала? Чи можна використовувати жаровню замість іншого посуду? Відповіді на ці запитання ви знайдете у нашій статті.
Зміст
- Що таке жаровня
- Відмінність від іншого посуду
- Форма
- Розмір
- Матеріали
- Антипригарне покриття
- Плюси та мінуси жаровень
- Рекомендації
Що таке жаровня
Якщо вірити словникам, то жаровня зовсім не посуд для приготування, а ємність для вугілля. Нею обігрівали приміщення, біля неї сушили одяг, а зверху на жаровню можна було поставити горщик і приготувати у ньому чудову печеню.З часом жаровнею стала називати й посуд, в якому можна запікати їжу без використання духовки. Такий ефект досягається завдяки товстим стінкам і кришці, що щільно прилягає.Якщо підібрані матеріали, які витримують сильне нагрівання та довго зберігають тепло, то страва прогрівається з усіх боків, виходить ніжною, соковитою та ароматною.
Існує два різновиди жаровень. Перший призначений для використання на плиті. Така жаровня може бути металевою або керамічною, має різну форму і, як правило, опуклу кришку. Її ставлять і на конфорку, і в духовку, використовують для обсмажування, тушкування, запікання.
Другий знадобиться під час приготування на вугіллі. Цю жаровню, як правило, виготовлено з металу та доповнено плоскою або навіть трохи увігнутою кришкою. Зроблено це для того, щоб жаровню можна було засипати зверху вугіллям. Це нагадує приготування під сачем – особливою кришкою-духовкою, поширеною на Балканах.
Відмінність від іншого посуду
Можна сказати, що жаровня займає проміжне положення між каструлями та сковородами. Вони мають і спільні властивості, і деякі особливості.
Головне, чим відрізняється жаровня від каструлі, – це товщина стінок. Якщо у звичайної каструлі, в якій варять суп або готують пасту, стінки мають товщину до 1 мм, то у жаровні вони досягають 3-8 мм.Так само товстостінними часто бувають сковорідки. Чим же відрізняється жаровня від сковороди чи сотейника? Здебільшого – висотою. Якщо борти сковорідки підіймаються на 4-5 см, то глибина жаровні становить 6-10 см, а іноді й більше.
Крім того, у жаровні майже ніколи не буває довгої ручки. Зазвичай вона має дві невеликі ручки з боків. Через особливості готування ручки майже завжди будуть дуже гарячими, тому їх роблять з того самого жароміцного матеріалу, що й корпус.
Форма
Найзручніша і тому найпоширеніша форма жаровні – кругла. Такий посуд можна поставити і на плиту, і в духовку. У ньому рівномірно розподіляється тепло, жар охоплює продукти з усіх боків.Овальні жаровні зручні для запікання. На деяких індукційних та склокерамічних плитах є овальні зони нагрівання спеціально для посуду такої форми. Великі шматки м'яса, риба або птиця тушкою – ось лише кілька прикладів того, що готують у жаровні витягнутої форми. Квадратні та прямокутні моделі теж найбільше підходять для духовки або для запікання на вугіллі.
Розмір
Сучасні жаровні випускають у різних розмірах – від посуду, в якому можна приготувати дві-три порції, до величезних ємностей. Вдома добре мати жаровню розміром 1,5-8 літрів.Зазвичай виробники, крім обсягу, вказують діаметр жаровні. Оптимальний розмір – 20-30 см. Залежно від висоти стінок, посудина діаметром 24-28 см має обсяг 3-4,5 л.
Зверніть увагу, що у деяких виробів діаметр дна та верхнього краю сильно відрізняється.
Матеріали
Найважливіша якість жаровні – здатність довго утримувати тепло. Саме тому важлива не тільки товщина стінок, а й матеріал, що акумулює жар і повільно остигає.Чавун
Жаровні з чавуну мають масу переваг. Вони дуже довговічні, витримують значний нагрів, чудово зберігають тепло, мають природне антипригарне покриття. Чавун повільно нагрівається, але після вимкнення вогню страва у ньому довго залишається теплою.
Чавунні вироби без емалевого покриття здебільшого сумісні з індукційними плитами.Є, втім, і мінуси. Чавун схильний до корозії, у ньому небажано зберігати їжу. Через пористу структуру матеріалу жаровня вбирає запахи. Посуд миють тільки вручну, а потім ретельно просушують.
Крім того, чавун важкий. Але оскільки жаровнею не доводиться орудувати так, як млинницею або воком, цим можна знехтувати. Емальовані чавунні жаровні не розраховані на дуже сильне нагрівання, але в цілому служать досить добре. Їх можна мити в посудомийці, залишати в них їжу. Важливо берегти емаль від ударів та перепадів температур.
Кераміка
Якщо вибір, що краще – жаровня чи сковорода, ви робите на користь жаровні, то можна придбати керамічну модель. Глиняні жаровні довго тримають тепло, нагрів рівномірно розподіляється по всій поверхні.
Краще брати жаровню з обливної кераміки. Вона не вбирає запахи, легко відмивається, до неї менше пригорає їжа. Неглазурована ємність здатна просочитися запахом і потім надати страві стороннього аромату.
Мінуси кераміки – крихкість та чутливість до різкої зміни температур. Якщо гарячу жаровню залити холодною водою або витягнуту з холодильника – поставити на плиту, вона трісне. До того ж кераміку не можна використовувати на індукційних плитах.
Алюміній
З чавуном і керамікою успішно конкурує алюміній, який теж має здатність накопичувати та рівномірно розподіляти тепло. Найкраще з цим справляється кований і литий посуд, достатньо важкий і товстостінний.
Алюмінієвий посуд зазвичай покривають антипригарним шаром. Він, по-перше, перешкоджає тому, щоб алюміній вступав у реакцію з продуктами, а по-друге, знімає питання, як чистити жаровню. До таких поверхонь не прилипає їжа, вони легко миються, причому, як правило, антипригарний посуд дозволяється мити в посудомийці.
Алюмінієві вироби можуть бути доповнені індукційним дном. Випускаються також жаровні зі скла, склокераміки та нержавійки, але вони поступаються за властивостями чавунним, керамічним та алюмінієвим.
Антипригарне покриття
У жаровні часто готують без додавання води або з невеликою її кількістю, тому цінним є той посуд, в якому їжа не пригорає.
Правильно підготовлений чавун набуває антипригарних властивостей. Для цього ємність перед першим використанням прожарюють і змащують олією. Якщо надалі правильно доглядати за жаровнею, то в ній нічого не приставатиме до дна. Однак є спостереження, що кислі продукти можуть руйнувати олійну плівку, тому прожарювання та обробку олією потрібно регулярно повторювати. На алюмінієвий посуд наносять тефлон, керамічне, мармурове, гранітне, титанове покриття.
Тефлоновий шар гладкий, на ньому можна готувати без додавання олії. Головне не пошкодити його металевою лопаткою – оптимальні силіконові та нейлонові аксесуари.Керамічне покриття досить міцне, якщо не брати до уваги його чутливості до перепадів температур і ударів. Тріщини та сколи на поверхні зроблять сковороду непридатною для використання.
Мармурове та гранітне покриття дуже стійке. Незважаючи на те, що поверхня злегка шорстка, антипригарні властивості не викликають нарікань. Ці матеріали не бояться контакту з металевими ложками та лопатками.
Найбільш стійке до будь-яких впливів титанове покриття, проте воно суттєво підвищує ціну виробів. А ось ще один вагомий аргумент, яку жаровню краще вибрати. Будь-яке штучне покриття рано чи пізно виходить з ладу, тоді як зіпсований антипригарний шар на чавуні легко відновлюється.
Плюси та мінуси жаровень
Чи справді у кухні на додачу до сковорід, каструль і форм для випічки потрібна жаровня? У деяких випадках ця ємність дуже корисна, хоча її важко назвати предметом першої необхідності.
Основні плюси жаровні:
- чудово підходить для томлення;
- ідеальна для приготування м'яса, птиці, риби, складних страв з овочами та крупами;
- використовується на плиті, в духовці, на вугіллі;
- продукти, приготовані на плиті, на смак нагадують запечені;
- можна спочатку обсмажити продукти в жаровні, а потім у ній поставити страву в духовку.
Мінуси жаровні, можливо, суб'єктивні, але неправильно їх не згадати:
- має доволі велику вагу;
- не є заміною каструлі та сковороді;
- ручки сильно нагріваються.
Рекомендації
Зваживши все за і проти, ви дійшли висновку, що жаровня вам потрібна? Чудово. Залишилося вибрати ідеальну модель. У каталозі інтернет-платформи Mills є різні жаровні. Щоб знайти ту, що повністю відповідає вашим запитам, перегляньте список основних характеристик.- Призначення – для плити, духовки, вогнища.
- Форма – кругла найбільш універсальна, витягнута підходить для вирізки, тушок птиці та риби.
- Розмір – такий, що відповідає обсягам готування, але у будь-якому разі дно має за розмірами підходити до конфорки.
- Товщина стінок – що вони товщі, то смачніші страви.
- Матеріал та антипригарне покриття – від цього залежать властивості, довговічність та способи догляду за жаровнею.
- Кришка – краще купувати посуд разом із цим елементом.
- Сумісність із плитою – це переважно стосується індукційних плит.