Можливо, вдома у вас стоїть добротний стіл з хороших матеріалів, відповідного розміру, тільки з роками він втратив свій бездоганний вигляд. Викидати таку корисну річ шкода, тим більше що їй можна повернути презентабельність. Про те, як оновити старий стіл власними руками, розповість наша стаття.
Зміст
- Спосіб 8. Обклеювання кольоровим скотчем
- Спосіб 9. Реставрація за допомогою епоксидної смоли
- Спосіб 11. Заміна стільниці
Переваги самостійної реставрації
Братися за оновлення меблів варто тільки тоді, коли це вигідно. А самостійний ремонт може бути вигідним з кількох причин. По-перше, це заощадження коштів. Реставрація деревʼяного столу своїми руками обійдеться в меншу суму, ніж купівля нового. По-друге, це спосіб освіжити інтерʼєр. Стандартний стіл вашими зусиллями перетвориться на дизайнерську річ, і кімната заграє новими барвами.
По-третє, це можливість зберегти цінні меблі. Стіл з дорогих порід дерева здатний служити десятки років, потрібно тільки захистити його від псування та повернути первинний вигляд. По-четверте, це крок до відповідального споживання. Розумно дати друге життя зручному робочому, обідньому або кухонному столу.
Спосіб 1. Фарбування
Якщо у вас зберігся симпатичний деревʼяний стіл, його можна пофарбувати. Особливих навичок робота не потребує: навіть дитина впорається з фарбуванням стола нескладної конструкції. Вибір матеріалів дуже великий – від звичної та недорогої олійної фарби до сучасних емалей, міцних, стійких до стирання. Фарби мають безліч відтінків і створюють, в залежності від виду, глянцеву або матову поверхню.
Пофарбуйте робочий стіл дитини грифельною або маркерною фарбою: вийде поле для малювання і тих ігор, для яких зазвичай використовують аркуші з зошита.
Пофарбована поверхня може стати основою для більш витонченої реставрації столу – наприклад, для художнього розпису, декупажу або кракелюру. Пофарбування добре застосовувати для столів з дерева, ДСП, МДФ. Можна вдатися до часткового фарбування, коли фактура вихідного матеріалу чергується з гладкими пофарбованими фрагментами.
Спосіб 2. Розпис
Маючи художні навички, можна прикрасити стіл складними малюнками. А не маючи – покрити поверхню простими візерунками, орнаментом або навіть розписати її через трафарет. Готові трафарети продають в магазинах будматеріалів і товарів для творчості, шаблони для розпису часто викладають на сайтах, присвячених переробці меблів.
Якщо ви збираєтеся оновити цим способом скляний стіл, використовуйте вітражні фарби. Залежно від виду, фарба лягає прозорим або щільним шаром.
Як оновити стільницю без трафарету? Розкресліть поверхню столу під лінійку, щоб потім розмалювати різними кольорами отримані смуги, зигзаги, квадрати або трикутники. Великі візерунки зручно розмічати за допомогою малярного скотчу.
Спосіб 3. Мереживо як трафарет
Взявшись за реставрацію кухонного столу, намалюйте на ньому... скатертину. Це можна зробити буквально за кілька хвилин. Якщо у вас збереглася стара скатертина, сплетена гачком, або велика мереживна серветка, або тюль із виразним малюнком, то ви за лічені хвилини прикрасите стіл. Для цього скатертину, серветку або тюль розстеліть на пофарбованій стільниці та нанесіть зверху нітроемаль контрастного кольору. Наприклад, поверхня стола може бути білою, а нітроемаль – синьою. Простіше використовувати фарбу в балончику, можна також наносити її губкою.
Тканину, яку ви використовуєте для нанесення візерунка, доведеться викинути, тож беріть мереживо або тюль, з яким ви готові попрощатися.
Спосіб 4. Кракелюр
А якщо на питання, як оновити стіл, вам дадуть відповідь: «Зістарити його»? Штучно зістарені поверхні характерні для стилю прованс, а досягається такий ефект завдяки спеціальному лаку. Після його нанесення фарба вкривається павутинкою тріщин – це і є кракелюр.
Для однотонних стільниць використовують однокомпонентний кракелюрний лак, і тріщинки рівномірно вкривають всю площу. Для столів з розписом краще взяти двокомпонентний лак: перший компонент наносять на всю поверхню, а другий – тільки на ті деталі, які хочеться зістарити.
Спосіб 5. Декупаж
Якщо стільницю обклеїти малюнками, надрукованими на тонесенькому папері, а потім покрити лаком, то це буде не просто аплікація, а декупаж. Цим способом можна зробити з невибагливого столика річ у стилі шебі-шик та водночас приховати потертості стільниці.
Існує кілька видів декупажу. Найпростіший – підшукати серветки з гарним малюнком, приклеїти картинки до поверхні та залакувати. Лакований стіл гарний сам собою, але деякі місця можна обробити лаком для кракелюру, щоб зʼявилася благородна зістареність.
Цим самим способом декорують пластикові меблі. Скляні столи теж прикрашають декупажем, тільки малюнки приклеюють з нижнього боку стільниці. Частково на декупаж схоже обклеювання стола нотними аркушами, сторінками книг, географічними картами.
Спосіб 6. Патинування
Патина, зеленуватий наліт на мідних дверних ручках або бронзових свічниках, міцно асоціюється зі старовиною. Можна самостійно надати меблям антикварного вигляду за допомогою акрилових фарб або відтінкової морилки. Аби зістарити деревʼяний стіл з різьбленням, знадобиться лише трохи акрилової фарби. Опуклі елементи після такої обробки мають дуже ефектний вигляд.
Дерево холодних світлих відтінків поєднується зі сріблом, до теплих відтінків пасує золото, темний коричневий колір підкреслить зеленувата патина. У деяких випадках застосовують чорніння.
Цей самий спосіб можна використовувати для столів з МДФ і ДСП. Відтінкові морилки застосовують тільки для деревʼяних столів. Їхня перевага в тому, що недорогій деревині можна надати кольору дерева цінних порід. Так, стіл на кухні, зроблений з сосни, буде схожий на стіл з дуба або вишні. За допомогою морилки вдається імітувати колір посірілого або потемнілого від часу дерева.