Чи може бути таке, що прямо зараз під вами рипить і погойдується офісне крісло? Можливо, йому вже багато років, і вибирали ви його поспіхом, не особливо замислюючись про матеріали та якість. Офісні меблі можуть і мають бути якісними – треба знати, від чого це залежить.
У всіх достатньо досвіду, щоб відрізнити між собою крісла для керівників, для персоналу та для комп'ютерних ігор. В очі впадають зовнішні відмінності, а ось чи є різниця в начинці? Є, і чимала. Наприклад, в простих і наворочених кріслах використовуються різні механізми гойдання. Якщо ви не чули про таке, прочитайте нашу статтю та дізнайтеся, що корисного може бути в сучасних офісних кріслах, а які опції – це всього лише виверт маркетологів для підвищення ціни.
Зміст

Загальні відомості про офісні крісла
Кожен по собі знає, яким важливим є зручне крісло для роботи. Коли не болить спина, не напружуються плечі, не затерпають руки, можна повністю поринути у справи. Офісне крісло має кілька особливостей, завдяки яким підлаштовується під конкретного користувача та забезпечує комфорт:- регульована висота й глибина сидіння;
- регульовані нахил і ступінь жорсткості спинки;
- ергономічна форма спинки з опорою для попереку;
- безпечна основа;
- підлокітники;
- коліщатка для мобільності.
Види крісел

Всі офісні крісла поділяють на три види: для керівників, для персоналу, для відвідувачів і облаштування конференц-залів. У кожного виду свій набір опцій.
Крісло керівника вибирають як показник статусу, тому воно відрізняється масивністю, дорогою оббивкою, унікальним дизайном. У таких моделей не завжди є регулювання глибини сидіння, їх бажано підбирати під конкретну людину. Характерні риси – висока спинка з підголівником, дорогі механізми регулювання висоти сидіння й нахилу спинки.
Крісла для персоналу менш показні, але доволі зручні. Головна вимога до них – можливість відрегулювати параметри під користувача будь-якого зросту. Зазвичай передбачені налаштування сидіння за висотою та глибиною, пружна спинка, широка хрестовина з роликами, зносостійка оббивка, пружний наповнювач. Підлокітники є не у всіх моделях. Механізми використовуються недорогі.
Крісла для відвідувачів і конференц-залів мають спрощену конструкцію. Люди не проводять в них довгі години, тому не такою важливою є підтримка попереку, регулювання висоти й нахилу, пружний наповнювач. Коліщаток зазвичай теж немає, опорою служать чотири ніжки, подіум або підпружинена рама. Бажана немазка оббивка, яку за потреби можна очистити вологою серветкою.
На даний момент немає активних товарів
Каркас

До того як обрати офісне крісло для роботи, покупці зазвичай цікавляться конструкцією та матеріалами. Це резонно: хочеться купити надійні та довговічні меблі.
Каркас крісла складається з сидіння, спинки та підлокітників. Ці елементи мають забезпечити зручне положення на робочому місці, зняти навантаження зі спини та ніг, не порушувати кровообіг, не заважати роботі на клавіатурі та іншим діям.
Частини каркаса роблять з металу або міцного пластику. У моделях преміумкласу для оздоблення використовують дерево. Жорсткі елементи частково приховані під наповнювачем і оббивкою.
Сидіння
М'яке сидіння із заокругленим переднім краєм – мінімум, якого чекають від крісла. Тим часом сидіння бувають м'які, напівм'які та жорсткі. Це залежить від типу наповнювача й від суб'єктивних відчуттів. У багатьох моделях є заглиблення в центрі та невеликі виступи по краях.У кріслах для керівників і персоналу регулюється висота посадки. При правильно встановленій висоті ноги людини зігнуті під прямим кутом, стопи щільно стоять на підлозі. Також добре, якщо можна вибрати глибину посадки: коли людина сідає, спираючись на спинку, між краєм сидіння та колінним згином має залишитися кілька сантиметрів. У продуманих моделях сидіння трохи нахиляється вперед, коли людина пише або наближає голову до монітора. Це сприяє збереженню нормального кровотоку.
Спинка
У робочій метушні або під час перепочинку людина сидячи спирається на спинку крісла. Це трохи розслабляє та допомагає зберегти правильну поставу.Два головні різновиди спинки – регульована та жорстко закріплена. Перший є кращим, оскільки з ним кріслом може користуватися будь-хто. З такою спинкою можна змінити глибину сидіння. Зміна кута нахилу та ступеня жорсткості є не завжди, це більш притаманне комп'ютерним кріслам і робочим місцям керівників. У базових моделях спинка має лише один рівень жорсткості – занадто сильний для субтильних людей і заслабкий для великих.
Щоб спинка зберігала підтримку, коли ви схиляєтеся до столу, їй надають негативний нахил. Це означає, що вона подається вперед і трохи впирається в поперекову область.Нахил та опір жорстко закріпленої спинки відрегулювати не можна. Крісла такого типу потрібно підбирати виходячи з власних відчуттів. Зазвичай спинка має трохи вигнуту форму, щоб відповідати природним лініям хребта. Можлива й додаткова підтримка, зокрема, спеціальний виступ або знімна подушечка під попереком. У меблях для персоналу цей елемент рідко зустрічається, але він характерний для директорських та комп'ютерних крісел.
Підголівник
Необхідність цього елемента оспівують, хоча на практиці він потрібен тільки тим, хто довго сидить, відкинувшись на спинку. Якщо вибираєте крісло для кіберспортсмена, то хороший підголівник з опорою для шиї безумовно знадобиться. У кріслах керівників висока спинка з підголівником швидше підкреслює статус. Крісло здається соліднішим. Однак якщо людина відпочиває, сидячи в кріслі, то вона із задоволенням зіпреться на високу спинку. Крісла для персоналу теж часом мають підголівники. Їх використовують, наприклад, для організації робочих місць в колцентрах.Підлокітники
У більшості випадків доводиться вибирати офісне крісло для роботи за комп'ютером. Зважаючи на це, підлокітники – зручна та необхідна частина каркаса. На них спираються передпліччя під час роботи на клавіатурі. Завдяки тому, що руки не знаходяться у висячому положенні, спина та плечі не втомлюються.Частина крісел має фіксовані підлокітники. Вони забезпечують зручне положення тільки людям середнього зросту. Набагато краще, якщо підлокітники регулюються за висотою. Інші налаштування – зміна кута нахилу та повороту – потрібні лише в ігрових кріслах. Також підлокітники можуть бути знімними й незнімними. Другий варіант послужить хорошу службу, якщо крісло призначене для працівника з великою вагою, якому складно вмоститися у звичайному кріслі.
Оббивка
Ідеальна оббивка – гарна, немазка, довговічна, така, що пропускає повітря. В реальності не кожен матеріал має всі ці характеристики.Для крісел керівників часто використовується натуральна шкіра. Вона додає солідності, довго служить, легко чиститься, не заважає циркуляції повітря, проте в спеку на ній не завжди комфортно сидіти. Штучна шкіра хорошої якості дуже схожа на натуральну. Її перфорують, щоб матеріал пропускав повітря та вологу.
Властивості тканинної оббивки залежать від матеріалу. Добре показують себе рогожка, флок, мікрофібра, букле. Вони приємні на дотик, не брудняться, не кошлатяться, не деформуються, не заважають повітрообміну.
Для офісних м'яких меблів, як правило, використовують синтетичні тканини. Деякі з них в холодну пору року електризуються, інші мають антистатичні властивості.Сітка – сучасний матеріал, яким обтягують спинки, а іноді й сидіння офісних крісел. Її роблять з тонких і дуже міцних волокон, в результаті виходить пружне плетіння. У сітчастих кріслах немає наповнювача, ніщо не заважає повітрю вільно циркулювати. Однак зроблене з сітки сидіння декому здається занадто жорстким.
Наповнення
М'який матеріал, який прогинається під вашою вагою, але не дає відчути жорсткий каркас – саме те, що потрібно для сидіння та спинки.Найдешевший варіант – поролон. Він добре пружинить, але з часом втрачає форму, просідає або кришиться. Поролонова начинка частіше зустрічається в кріслах для відвідувачів.
Пінополіуретан – універсальний і досить стійкий до деформації матеріал. Він забезпечує комфорт, довго зберігає властивості, не накопичує вологу. ППУ використовують для крісел всіх типів. Його зносостійкість залежить від щільності, еластичності, форми випуску.
Механізми крісла
Яке офісне крісло краще вибрати для роботи? Ми вже згадали про те, що у хорошого крісла можна змінити висоту, нахил сидіння та спинки, жорсткість опору спинки. Від типу та якості механізму залежить, наскільки зручним буде робоче місце.Газліфт

Цей механізм дозволяє плавно підняти або опустити сидіння, підлаштувавши його під зріст конкретного працівника. Діапазон зміни висоти становить від 20-25 см до 30-40 см.
Газліфт також відповідає за обертання крісла по колу, це підвищує ефективність роботи. У цього механізму є ще одна, менш очевидна, функція – знизити навантаження на хребет при сіданні або вставанні. Завдяки газліфту сидіння м'яко пружинить, розвантажуючи спину людини.
Газліфти діляться на 4 класи. Чим вищий клас, тим більшу вагу витримує крісло. Для людини масою понад 100 кг підійде крісло з газліфтом 3-4 класу.
Механізм гойдання

У геймерських кріслах механізм гойдання мало не обов'язковий компонент. В офісних він зустрічається рідше, проте це зовсім не примха, а необхідне пристосування.
Завдяки механізму гойдання змінюється нахил сидіння, а спинка може відхилятися на кут до 135, а іноді й до 170 градусів.Той самий механізм бере участь в налаштуванні жорсткості спинки та в активації/блокуванні гойдання.
Крісла для персоналу обладнують механізмом «топ-ган». Ручкою під сидінням, яка запускає газліфт, також можна ввімкнути/відключити розгойдування. Якщо гойдання дозволене, то при відхиленні спинки сидіння теж рухається.
Якщо стоїть питання, яке вибрати крісло керівника, віддайте перевагу варіанту з мультиблоком або синхронним механізмом. Мультиблок надає спинці декілька положень, від невеликого нахилу до майже горизонтальної позиції, та регулює ступінь жорсткості. Людині невеликої ваги потрібен мінімальний опір спинки. Що вища вага, то відчутнішою має бути жорсткість.
Синхронний механізм чутливий до рухів користувача. Щоб спинка нахилилася, потрібно просто відкинутися на неї. Кут нахилу сидіння при цьому теж змінюється. Спинка має кілька різних положень, але завдяки правильно розташованому центру тяжіння крісло не перекинеться під час розгойдування.
Основа та коліщатка

Більшість офісних крісел мобільні завдяки коліщаткам, проте є й стаціонарні моделі. Розрізняють три види опор:
- конференц-основа – ніжки або гнута рама, до якої нерухомо прикріплене сидіння;
- поворотний подіум – стійка з широкою опорою або хрестовиною без коліс; сидіння обертається в горизонтальній площині;
- хрестовина з роликами – п'ятипроменева основа на колесах, які можуть рухатися в будь-яку сторону.
Додаткові функції

Щоб зробити гарне крісло ще кращим, виробники додають все нові опції. Якщо не враховувати дрібниці на кшталт підсвічування або підсклянників, дещо може виявитися корисним.
Опора для ніг. Складана підставка ховається під сидінням і дозволяє трохи підійняти ноги під час довгої сидячої роботи.
Вібромасаж. Масажні ролики в спинці та сидінні роблять точковий, вібраційний, роликовий масаж. Іноді передбачено функцію прогрівання точок на тілі. За допомогою пульта можна вибрати режим, зони, тривалість масажу.
Продування. Цей елемент дорогих комп'ютерних крісел трохи охолоджує поверхню. Стане у пригоді, якщо спекотного дня доводиться довго сидіти за роботою.
Тепер ви знаєте про те, як влаштоване офісне крісло. Залишилося одне питання – якість. Тут варто покластися на виробників і професійну консультацію. Вибирайте колір і матеріал оббивки, а від неприємностей захистить гарантія на товар.